Náš sportovní klub funguje již řadu let a vychovává kvalitní sportovce. Postaráme se Vám o aktivní sportovní vyžití. Najdete u nás přátelský kolektiv a příjemnou atmosféru i novou partu přátel a kamarádů. Neváhejte a navštivte nás!

Výkonný výbor MFK Trutnov

předseda: Zdeněk Matěna (tel.: +420 777 799 666; email: mfktrutnov@centrum)

ekonomický a PR manažer: Jiří Ticháček

sportovní manažer: Eduard Bednařík

tajemník a organizační pracovník: Michaela Šilingová (tel.: +420 737 138 933; email: silingova@seznam.cz)

hospodář: Pavel Mikulecký (email: mikulecky@volny.cz)

materiálové zabezpečení: Jiří Stefanidis (tel.: +420 737 651 327; email: stefanidis@seznam.cz)

člen: Jiří Štěpař (tel.: +420 608 180 793; email: jiri.stepar@seznam.cz)

 

Něco z historie…

První zmínka o kopané v Trutnově je z roku 1919 – kopanou tu však provozovali zatím jen němečtí občané! Česká menšina se prosadila až v roce 1934, kdy železničáři a místní organizace SOKOLu si od Němců propůjčili hřiště a založili vlastní fotbalový klub. Jak je však z dochovaných materiálů patrno, neměla kopaná ve svých začátcích na růžích ustláno – v roce 1945 – po osvobození – započal fotbal v Trutnově pod názvem Slavoj Trutnov a od roku 1949 změnil název na podkrkonošský konzum Trutnov,a hned poté na Lokomotiva Trutnov! Od roku 1962 se tu hrála převážně Divize, v sezoně 96/97 dokonce i Česká fotbalová liga!!! V roce 2003 se sestoupilo do Krajského přeboru a po třech letech se opět slavil postup do divizních vod! Situace s postupem do divize a následným pádem se opakuje až do roku 2012, kdy sloužením FK Trutnov a SK Horní Staré Město vzniká nový klub MFK Trutnov.

Slavná jména klubu…

V klubu působili v minulosti Jirka Zmatlík (Sparta), Metelka (Prostějov) = bývalý reprezentanti..a jako jeden z prvních trenérů 1.třídy ČSR Smetánka. Z novodobé historie v Trutnově působili hráči jako: Šindelář, Škoda, Vaniš, Dvořák M., Gábrle J., Míl, Kruliš..a první fotbalové krůčky zde udělali např. Ruda Skácel (Panathinaikos, Hearts, Southampton, Hertha), Matula (Liberec, Teplice), Blažek (Liberec, Slavia), Kraus (Hradec, Zlín, Most, Tegu), Jiroušek (Jablonec, Hradec)..

Nové objevy ze sportovní historie Trutnova

Počátky české kopané v Trutnově byly dosud zahaleny rouškou tajemství. Tento článek dokazuje, že její historie se začala psát již v roce 1919. Historie německého fotbalu ve městě má pravděpodobně delší tradici. V meziválečném období zde působil fotbalový klub Amateure SV Trautenau s klubovými
barvami zelenou a černou, jehož hřiště bylo v místech dnešního fotbalového stadionuaDSVTrautenau, založený v roce 1919, s klubovými barvami modrou a bílou.

V Trutnově zprvu žádný český fotbalový tým neexistoval a sporadická fotbalová utkání byla v režii vojáků rychle se měnících vojenských posádek. Historicky první doklad o české kopané ve městě pochází z 16. května 1919. Toho dne sehrála trutnovská jedenáctka, složená z hráčů 18. pěšího pluku a horského dělostřeleckého pluku č. 9, přátelský zápas s SK Jaroměř. Hrálo se v Jaroměři a Trutnovští ze hřiště odešli s porážkou 2:4. Přesto byli za svůj výkon v novinách pochváleni: „Naše mužstvo přes to, že jest mladé a nezkušené, dovedlo udržeti proti silnému SK Jaroměř celý match napínavý a dokonce po krásném nástupu v druhé půli dovedli vésti 2:0. Těšíme se, že se doslechneme ještě více o sportovní činnosti našich hochů.“

Další zpráva o českém fotbalu ve městě pochází z 21. září 1919, kdy při vojenské slavnosti v Trutnově sehrálo mužstvo místní vojenské posádky (snad dělostřelci) na hřišti u objektu Magnéska (stával v místech dnešní tribuny u fotbalového hřiště v ulici Na Lukách) zápas s týmem 10. setniny pěšího pluku č. 28. Výsledek zápasu bohužel neznáme. Ve dnech 28. a 29. září 1919 hrála jedenáctka 202. čs. horského dělostřeleckého pluku z Trutnova s SK Červený Kostelec na jeho hřišti. Domácí tenkrát vyhráli 10:3 a 6:3. Dne 26. září 1920 přivítali vojáci v Trutnově tým složený z vojenské posádky ve Vysokém Mýtě, nad kterým vyhráli 2:1. Slavnosti v Hradci Králové v červenci 1921 se zase zúčastnilo fotbalové mužstvo 2. hraničářského praporu, který v letech 1920–1938 měl kasárna i velitelství v Trutnově.

Počátky české organizované kopané v Trutnově spadají do roku 1922. Dne 9. května 1922 byly Zemským úřadem v Praze povoleny stanovy Sportovního klubu v Trutnově. O počátcích klubu, jehož hlavními sportovními aktivitami byl fotbal a lyžování, toho mnoho nevíme. Dne 15. března 1923 proběhla v Národním domě valná hromada Sportovního klubu v Trutnově. Dostavil se na ní zástupce sportovního klubu ze Dvora Králové nad Labem Karel Jarolímek a delegát Východočeské fotbalové župy Mikulka. Předseda klubu přítomným vylíčil vznik a první rok existence Sportovního klubu: „Klub náš neměl na růžích ustláno; nebylo hřiště, nebylo výzbroje, nebylo peněz, bylo ale dosti překážek, které překonati mohla jen láska a obětavost našich hochů. Jen tím bylo možno, že při všech protivenstvích nejen že klub se udržel, ale i na prahu druhého roku s novými nadějemi hledí vstříc nastávající sezoně… Klub mohl sestavit již v prvním roce dvě družstva, která nemusela se obávati svých soupeřů.“ Karel Jarolímek poté přítomným oznámil, že klub ze Dvora Králové nad Labem se stane ochranitelem Sportovního klubu v Trutnově. Na valné hromadě se tenkrát řešilo i pojištění hráčů, úprava hřiště, volba nových funkcionářů spolku a dohodlo se též rozšíření zájmů klubu na lehkou atletiku. Připomenut byl tehdy také lyžařský odbor klubu, který vznikl především zásluhou vrchního finančního rady Starého.

V roce 1923 stál v čele Sportovního klubu v Trutnově správce berního úřadu Horák, zatímco funkci místopředsedy obsadil škpt. Vojtěch Doucha z 2. hraničářského praporu.Odva roky později vedl klub Jaroslav Němec- Netolický. V dubnu 1936 byl zvolen předsedou klubu Josef Jusa, bytem Přádelnická ulice čp. 4 a sekretářem František Nováček z Šestidomí. Na podzim 1936 došlo ke změně názvu klubu. Sportovní klub Trutnov se tehdy přejmenoval na Český sportovní klub SK Slavoj Trutnov. Změněné stanovy povolil Zemský úřad v Praze výnosem z 15. října 1936. Účelem spolku bylo podle stanov: „pěstovati sport a to football, atletiku, házenou, tenis, sporty, box, voleyball, ping-pong“. V listopadu 1936 byl zvolen předsedou SK Slavoj Trutnov Ing. Josef Šereda a trenérem topič ČSD Josef Láska. Za zmínku stojí i místopředseda klubu okresní soudce Dr. Václav Jiří Rada z Trutnova, známý český fašista. V sezóně 1937/38 hrál Slavoj Trutnov mistrovskou soutěž spolu s SK Poříčí u Trutnova, SK Úpice a SK Malé Svatoňovice a pravděpodobně ještě dalšími týmy. Z výsledků týmu v této sezóně víme, že na počátku října 1937 prohrál s týmem SK Poříčí u Trutnova na jeho hřišti 0:5. Tragický výsledek poznamenalo to, že hosté nastoupili pouze v deseti. Z trutnovského týmu vynikla obrana v čele s Pětiokým a brankář. Dne 16. října 1937 zvítězil Slavoj Trutnov v mistrovském zápase nad SK Malé Svatoňovice 5:3. Dne 27. března 1938 zase Slavoj Trutnov porazil SK Poříčí u Trutnova na jeho hřišti 2:0. Víme také, že v sezóně 1938/39 hrál dorost Slavoje Trutnov mistrovskou soutěž, když měl mimo jiné za soupeře SK Červený Kostelec. Znám je také výsledek přátelského zápasu s SK Bílá Třemešná z 8. srpna 1937, který Trutnovští vyhráli výsledkem 4:2. Střelci branek byli za Trutnov Kühn a Ježek. Dne 20. září 1936 vyhrál zase Slavoj Trutnov v přátelském zápase nad ČSK Meziměstí 6:1, z čehož tři góly dal Ježek. Dne 14. srpna 1937 remizoval Slavoj Trutnov na svém hřišti s SK Poříčí u Trutnova 2:2. Dne 20. září 1936 skončil zápas dorostu SK Poříčí u Trutnova proti dorostu Slavoje Trutnov remízou 1:1.

Původní hřiště klubu se rozkládalo u objektu Magnéska, kde se výslovně připomíná v roce 1924. Novinová zpráva ze srpna 1937 informuje o tom, že SK Slavoj Trutnov si zřizuje hřiště naproti městské cihelně, tedy v prostoru u dnešního supermarketu Albert. Tyto plány klub dotáhl do úspěšného konce, neboť 16. října 1937 měl na nově zbudovaném stadionu pod Krkonošskými kasárnami sehrát SK Slavoj přátelský zápas proti SK Malé Svatoňovice.

I po vzniku Sportovního klubu v Trutnově měla místní vojenská posádka své vlastní fotbalové mužstvo. Například 1. května 1923 sehráli vojáci 2. hraničářského praporu zápas s hráči z pěšího pluku 22. Dne 9. května 1936 zase tým 2. hraničářského praporu prohrál s německým fotbalovým týmem z Trutnova 1:9. Na konci května či počátku června 1937 zase porazil v přátelském zápase SK Poříčí vojenskou fotb. jedenáctku z Trutnova 5:2.

V současné době (rok 2011) hraje A mužstvo fotbalového klubu FK Trutnov divizi C a B mužstvo je účastníkem 1.B třídy Královéhradeckého kraje. Naše stávající informace o počátcích fotbalu v Trutnově stále nejsou dostačující. Ozve se někdo ze čtenářů a fanoušků, aby je pomohl zpřesnit?