Zhodnocení podzimní sezóny 2018/2019 staršího dorostu U19 – ročník 2000-2001

Data k níže uvedenému textu :

Přípravu jsme začali 17.7.2018

První mistrovské utkání 18.8.2018

Poslední mistrovské utkání proběhlo 17.11.2018 po odehrání 15 zápasů

Sezónu jsme zakončili přátelským zápasem s Jaroměří 24.11.2018

Přechodné období bude od 25.11. 2018 do 11.1. 2019 (posilovna, sauna, hala, bruslení)

Zahájení přípravy na jaro 2019 dne 12.1.2019 halovým turnajem mužů v Jičíně

4.1. zahájí přípravu s „A“ muži : Voňka, Valášek, Hrnčíř

První mistrovské kolo nás čeká již 2. 3. 2019 !!!!

Týmu se ujal realizační tým na poslední chvíli 15.7.2018 v tomto složení:

trenéři : Pavel Matějka st. a ml.,

vedoucí mužstva Milan Kaska

Kádr : začali jsme ve 14 hráčích. Nezačali – Piskor, Krátký, Tišler,

Ročník 2000 : Zahálka, Valášek, Dvořák ( jen 2 zápasy)

Ročník 2001 : Hofírek, Turek, Turner, Ikri, Voňka, Meliš, Anderle, Metlický, Toman, Hrnčíř, Jirousek,

Uiberlay

Sezónu jsme zakončili se sedmi zdravými hráči.

 

Zhodnotit odehranou sezónu není jednoduché. Co jsme zažili na hřišti, v trénincích, ale i mimo sportovní kolbiště, by dalo na několik životů.

Do přípravy jsme vlétli na plný plyn a období od 17.7. do 15.8. vnímám jako rozhodující pro naše konečné umístění. Prostě a jednoduše – kluci šlapali jako švýcarské hodinky a nic nenasvědčovalo, že na začátku soutěže prožijeme klinickou smrt v podobě sedmi prohraných zápasů za sebou.

V přípravě jsme trénovali 5-6 týdně, odehráli výborný zápas v Miletíně s muži, ale i hodně nepodařený zápas s Poříčím. Přesto jsme věřili, že to půjde a na soutěž jsme se těšili. Bohužel, život je někdy nevyzpytatelný. První tři soupeři byli nad naše síly, následně se zranili na dlouhou dobu Valášek a Meliš – klíčoví hráči pro naše mužstvo. Valášek se ukazoval jako nepostradatelný pro družstvo. Prakticky se nám rozpadla budovaná kostra. Do toho přišla další zranění Turka, Zahálky, Hrnčíře. Dále, pro nás nepochopitelně, skončil a nechal mužstvo na holičkách Ikri.  Nebylo daleko od okamžiku, hodit do ringu ručník a družstvo ze soutěže odhlásit. Nepamatuji za 30 let trénování takto zdecimovaný stav družstva. Na druhou stranu zbylých sedm statečných nás nabíjelo energii, nezabalit to a pokusit se o zázrak a soutěž dohrát se ctí. Podařilo se. Přišel Michal Uieberlay, několikrát jsme zahýbali sestavou a musím říci, že až na výprask v posledním kole na Žižkově, jsme šli výkonem nahoru a v některých zápasech předvedli okamžiky, na které můžeme vzpomínat a ze kterých se můžeme dále odrazit k záchraně. Nakonec jsme skončili jedenáctí, získali neuvěřitelných 17. bodů. Přesto jsme moc blízko sestupu a na jaře nás nečeká žádná procházka růžovým sadem.

Co se týče soutěže – podle mě, jde o poslední dorosteneckou soutěž v republice, která má nějakou úroveň. Potkáváme se s „B“ mužstvy extraligových týmů, kde nemají problém s počtem hráčů, s docházkou, s tréninkovou morálkou a pro Trutnov je to ideální soutěž za předpokladu, že všichni zúčastnění budou pracovat na 100%.  Byla by škoda, kdybychom tuto soutěž ztratili.

Letos hrajeme s ročníkem, který bude moci hrát ještě příští rok. Takže i z tohoto důvodu by bylo nešťastné přijít o tuto soutěž. Na druhou stranu je potřeba se na výsledky podívat i touto optikou, vždyť hrajeme s mladšími hráči než soupeři!

 

Proč jsem načal téma sestupu? Protože vše nebylo ideální a některé jevy podzimu bychom měli odstranit. Co mám na mysli?

 • 30% tréninků od září jsme absolvovali v počtu 4-6!!!!
 • Nevídaný je i počet, pro nás nepochopitelných, omluvenek klíčových hráčů z mistrovských utkáních
 • Nezájem hráčů o partu, nezájem o konečný výsledek ( někteří o poločase ani nevědí s kým hrajeme), chybí zodpovědnost ke kolektivu
 • Neměli bychom fyzicky ztrácet balóny, dresy. Kdo zakopne balón a nedojde pro něj, je IN. To asi není dobře? Bohužel to řešíme den co den. Jak je možné, že nám po zápase chybí 3-4 dresy a měsíc je dostáváme zpátky atd.
 • Mimo hřiště by se mělo vystupovat tak, abychom se nemuseli za Vás stydět a vy se stydět sami před sebou. Zde je možná kámen úrazu – vám je vše jedno, vždyť ono to nějak dopadne, někdo to za Vás udělá, odehraje, zaplatí… Podle mne musíme neustále pracovat na toto téma – být lidmi a ne zvěří. Bohužel, podzim byl i o situacích, kdy jsme přemýšleli, jestli jsme v cirkusu, v zoo nebo v čekárně u „chocholouška“.
 • Nebudu se opakovat – souhlasím s hodnocením podzimu trenérského kolegy Cermana, protože jevy, které kritizuje, jsou u nás také.

Nyní trochu sklouznu od kritiky k pozitivnímu. Co mě napadne při letmém ohlédnutí.

 • Začnu kapitánem: Po prvních nezdarech jsme přehodnotili funkci kapitána. Stal se jím Marek Voňka a musím říci, že si kluci vybrali správně. Skvělý přístup k tréninkům, na hřišti vždy dře do posledních sil. Chybí mu více gólů, ale věřím, že Marek přidá i zde a bude top leader mužstva.
 • Dvojice Hrnčíř, Anderle : „když přišli a hráli“, myslím, že vždy patřili k nejlepších hráčům nejen v Trutnově, ale v celé soutěži. Hodnocení jim kazí jen, počet tréninků a intenzita na 50%. Získali jsme 17 bodu a minimálně 10 jich pro nás získali oni. Jsou to naprosto klíčoví hráči, ale jejich přístupu k fotbalu moc nerozumím.
 • Ondra Metlický, Matěj Hofírek : 25.7.2017 jsem jim „vyjednával“ přestup do Volanova. Od 10.9. si nedovedu sestavu bez nich představit. Přístup k zápasu, tréninku, chování, vystupování, komunikace – příklad pro všechny ostatní. Radost spolupracovat s takovými hráči.
 • Vojta Valášek – jeden z hráčů s velkým potencionálem do budoucna. Věřím, že na jaře navážeme na formu před zraněním a Vojta nás dovede k záchraně. Samo to ale nepůjde, Vojto – další fotbalový život máš ve svých rukách.
 • Pavel Meliš – velké fotbalové srdce se pere s neustálými zraněními. Těším se na situaci, kdy budeš více na hřišti – družstvo potřebuje tvůj zájem, odvahu.
 • Michal Uiberlay – z nenápadného kluka se vypracoval do hráče základního kádru pro mě je to hráč s velkým potencionálem do budoucna.
 • Trojice: Ondřej Toman, Ondra Turner a Matěj Jirousek. Každý má jednu velkou přednost. Ondra Toman nevynechá trénink, nevynechá sprint. Ondra Turner je velmi dobře technicky vybavený a Matěj Jirousek umí dávat góly. Co je spojuje: musí přidat v tom, aby mužstvo více cítilo jejich přítomnost na hřišti.
 • Většinu času zranění: Adam Zahálka, Jiří Turek. Oba jak na rychlodráze. Vynikající okamžiky střídali s dobou ve zranění. Doufám, že na jaře to bude jiná jízda po všech stránkách.
 • Střídající hráči z U17 – někteří by mohli patřit do našeho kádru, někteří do této úrovně nedorostli a jsou i tací, kteří se bojí i jít za U19 hrát. Toto je běh na dlouhou dobu. Máme zde velké rezervy, ale věřím, že postupně najdeme „systém“ jak postupně nakopnout přechod z jednotlivých ročníků. Na druhou stranu je nutné říci, kdyby nebylo hráčů U17, v mnoha utkáních bychom vůbec nebyli schopni sami odehrát zápasy v jedenácti hráčích.

 

Závěr :

Z výše uvedeného je zřejmé, že i kádr, který je úzký, má co nabídnout. Bohužel, ani v jednom utkání jsme nenastoupili kompletní. Většinou jsme nastupovali v sedmi až devíti hráčích U19, doplněni hráči U17. Věříme, že podzim se nemůže opakovat a nemůže být hůře.

Samozřejmě za předpokladu, že pochopíme, že fotbal je také o běhání, že fotbal na této úrovni je dřina a bez odříkání a radosti ze sportu to nepůjde. Fotbal, to je také parta, kamarádství, radost z krásných okamžiků. Věříme, že hřiště není místo, kam chodíte jen „zabít“ čas.

Přejeme Vám a vašim blízkým:

Krásné vánoce, šťastný nový rok, plno gólů do soupeřových sítí a hlavně to zdraví …..

Realizační tým U19

Komentáře jsou uzavřeny.